Home
contest schedule
Contest Info
The Sanction
The Promoter
Sponsors
Winners
       2019 Champs
       2018 Champs
       2017 Champs
       2016 Champs
       2015 Champs
       2014 Champs
       2013 Champs
       2012 Champs
       2011 Champs
       2010 Champs
       2009 Champs
       2008 Champs
       2007 Champs
       2006 Champs
       2005 Champs
       2004 Champs
Photo Gallery
Articles and Reviews


2019 Granite State Open Winners

     
 

Women’s Figure

Novice:

  1. Renee Schroder
  2. Jennifer Warren
  3. Jessica Jackson
  4. Jacinta Mitchell

Masters:

  1. Julie Cline   PC
  2. Julie D’Olliver
  3. Jessica Johnson
  4. Julie D’Ambra
  5. Robin Jacques

Open:
     1.  Megan Maclure   PC
     2.  Julie Cline
     3.  Julie D’Olliver
     4.  Jessica Johnson
     5.  Jennifer Liscotti

Women’s Bodybuilding

Novice:

  1. Anita Baker

Master’s:

  1.  Diane Paragona
  2. Anita Baker

Open First and Overall : Diane Paragona

Men’s Bodybuilding

Novice:

  1.  Michael Fuentes
  2.  Lou De La Garza

Master’s  40+:

  1.  Kevin LaBelle   PC
  2. Emilio Rodriguez
  3. Jason Pratt
  4. Michael Carter
  5. Lou De LA Garza

Masters 50+:

  1.  Michael Carter

Open Men Lightweight:

  1. Jacob Pottle   PC / Overall
  2. Chase Coviello
  3. Kevin LaBelle
  4. Raul Torres, Jr.
  5. Michael Dellogono

Open Men Middleweight:  N/A

Open Men Heavyweight:

  1. Peter Munoz-Bennett
  2. Emilio Rodriguez
  3. Jason Pratt

Women’s FitBody

Novice:

  1. Jennifer Warren

Open:
       1. Nicole Katz   PC
       2. Jessica Johnson
       3.  Jennifer Liscotti
       4.  Julie D’Ambra
       5.  Thea Knust

Couples

       1. Michael Carter and Jennifer Daley

Feminine Physique Invitational

  1.   Debora Assuneao
  2.   Taine Dos Reis
  3.   Carolina Carrea
  4.   Dina Elshaer
  5.   Heather Dolan

Men’s Physique

Novice:

  1.  Wei Tao He
  2. Dominic Pisello
  3. Dominic Marabello
  4. Ramon Pessoa
  5. Geoffrey Halverson

Bikini

Novice Short:

  1.  Christhiane Veloso
  2.   Keshanna Delsignore
  3.   Sarah Isetts
  4.   Jennifer Daley
  5.   Andrea Rafeal

Novice Tall:

  1.  Catie Burns
  2.  Megan Breault
  3.  Riley Russell
  4.  Samantha Rotay
  5.  Kristen Williams

Masters  Short:

  1.  Andrea Rafeal 
  2.   Lisa Staiti
  3.   Patricia Parece
  4.   Theresa Martinez
  5.   Clara Quaglietta

Masters Tall:

  1.  Kimberly Visalli   PC/Overall
  2.   Natalie Cook
  3.   Wendy Solano
  4.   Jo-Ellen Garcia
  5.   Milly Estavillo

Bikini Open:

  1.  Lindsay Colucci   PC
  2.  Jennifer Roux
  3.  Janaina Boots
  4.  Kimberly Visalli
  5.  Jennifer Holland

Team Award:  Rolando Amorim and Team Muscle Sculpture
Best Poser Awards: Lou De LA Garza, Anita Aker, Michael Carter, Diane Paragona, Jacob Pottle

     




Further placings available by request, competitors only please.

 



   149 Dartmouth Circle, Newmarket NH 03857 • (603) 659-2288